توصیه های پزشکی دکترانصاری، خدمات ما در طب سنتی، طب سنتی، ویژه از دکتر انصاری

راهکارهای درمان خستگی صبحگاهی (۲)

همانطور که در مطلب قبلی گفته شد اولین قدم برای خلاصی از خستگی در هنگام صبح تنظیم برنامه خواب و بیدار شدن است. در اینجا راهکارهای دیگر برای رفع این مشکل ارائه می شود.
اولاً، برای بهتر به خواب رفتن در شب از مصرف محرک‌های کافئین دار مثل قهوه و چای یا مصرف الکل خودداری کنید. از مصرف بیش از حد مایعات نیز بپرهیزید؛ در این صورت مجبور نخواهید بود در طول شب برای دستشویی رفتن بیدار شوید.
دوماً، با انجام ورزش‌های تنفسی، کششی و مدیتیشن ذهن و بدن خود را ریلکس و برای خواب آماده کنید. همچنین، صبح‌ها با حرکت دادن آرام بدن و حرکات کششی ملایم خون و انرژی را به مفاصل و عضلات برسانید.
از دیدگاه طب چینی خوابیدن فرصتی برای گردش چی و خون به اعضا، مفاصل و بافت عضلانی بدن برای ترمیم آسیب‌های احتمالی، پاکسازی بدن و بنابراین آماده کردن آن برای فعالیت در روز است. همان‌طور که شما در صبح چند دقیقه اتومبیل خود را برای گرم شدن روشن می‌گذارید، اعضای داخل بدن نیز برای شروع به فعالیت نیاز به بیدار شدن و گرم شدن دارند.
علاوه بر این هر عضوی ساعت زیستی مختص به خود را دارا است و اعضای مختلف بدن در طول روز و شب میزان انرژی و عملکرد متفاوتی دارند؛ تا جایی که زمان خستگی شما در طول روز می‌تواند نشان از ضعف یا عدم تعادل عضو خاصی از بدن شما داشته باشد. به‌عنوان‌مثال خستگی صبحگاهی معمولاً مرتبط با دستگاه گوارش شما است؛ بدین ترتیب که خستگی در ۷ تا ۹ صبح مشکل معده را نشان می‌دهد که عموماً با رفلاکس اسید، زخم معده، دشواری در تنفس و گیجی سر بروز می‌کند.
خستگی در ۹ تا ۱۱ صبح نشان از مشکل طحال دارد و اگر با مشکل مدفوع شل، نفخ بعد از غذا، تمایل شدید به شیرینی‌جات و انرژی کم بدن در این بازه زمانی روبرو هستید، احتمال زیاد طحال شما ضعیف است و همین عطش مصرف شیرینی، تلاش طحال برای تقویت خود را نشان می‌دهد.
خستگی حوالی ظهر از دیدگاه طب چینی مشکلات قلبی- عروقی را آشکار می‌کند:
۱۱ تا ۱ ظهر: ضعف قلب
۱-۳ ظهر: ضعف روده کوچک
خستگی در بعدازظهر مشکل کلیه‌ها و مثانه را نشان می‌دهد:
۳-۵ بعد از ظهر: ضعف مثانه. این زمان احساس بی حالی شدیدی دارید؛ به‌ویژه اگر در طول روز مایعات کافی مصرف نکرده باشید. همین امر موجب شده است که افراد از قدیم به مصرف چای در این زمان روی بیاورند.
۵- ۷ بعد از ظهر: ضعف کلیه‌ها؛ سیاهی دور چشم غالبا نشان از خستگی کلیه‌ها دارد.
افرادی نیز وجود دارند که تمام طول روز احساس خستگی دارند. مسلماً این معضل نشان از ضعف یا عدم تعادل بسیاری از اعضای ذکرشده در بالا دارد و توصیه اکید می‌شود این افراد به پزشک خود مراجعه کنند.
۲٫ دومین راهکار برای رفع مشکل خستگی مفرط صبحگاهی خوردن صبحانه کامل است. از دیدگاه طب چینی صبحانه باید مقوی‌ترین وعده غذایی باشد تا بتواند انرژی کل روز بدن را تأمین کند و شام باید کم و سبک باشد، چراکه بدن در شب نیاز چندانی به انرژی برای فعالیت ندارد، در عوض بیشترین تمرکز آن بر پاکسازی، ترمیم و تجدید انرژی بافت‌ها و سلول‌ها است.
۳٫ در طول روز همیشه مواظب باشید مداوم کار نکنید، مخصوصاً کسانی که کار فیزیکی یا فکری سنگین انجام می‌دهند؛ هر زمان که احساس خستگی دارید دست از کار بکشید، چشمانتان را ببندید و چند تکنیک تنفسی انجام دهید. با اینکار به شارژ مجدد بدن و کاهش خستگی کمک می‌کنید.
در صورتی که با رعایت موارد فوق به نتیجه دلخواه نرسیدید باز نگران نباشید. راه‌های زیر این خستگی را تا حد بسیار زیادی مرتفع می‌سازند:

طب سوزنی
طب چینی معتقد است انسداد، رکود یا عدم تعادل جریان انرژی عامل بروز خستگی است و وارد شدن سوزن‌های طب سوزنی به نقاط خاصی از بدن باعث کمک به اعضا برای تجدید و به حرکت درآمدن انرژی راکدشده و درنتیجه جریان آزاد آن در سرتاسر بدن می‌شود.
لیزرآکوپانکچر یکی از روش‌های مدرن طب سوزنی است که در آن به جای استفاده از سوزن، نقاط با لیزر کم توان تحریک می‌شوند؛ روشی ایمن، کاملاً بدون درد و با کارایی بیشتر که به دلیل موفقیت درمانی بیشتر نسبت به طب سوزنی سنتی طرفداران زیادی دارد.

طب گیاهی
هزاران سال است که از گیاهان دارویی برای تولید، متعادل کردن و به حرکت در آوردن انرژی در بدن استفاده می‌شود.
مکمل‌های تجویزشده توسط پزشک
برخی فرایندهای بدن نیاز به میزان کافی ویتامین و مواد معدنی دارند. اگر می‌دانید رژیم غذایی شما نیاز بدنتان را برآورده نمی‌سازد، در بازه کوتاه و تحت نظر پزشک از مکمل‌های دارویی استفاده کنید
مدیتیشن
با آرام کردن ذهن و کنترل استرس، اضطراب و انواع هیجانات می‌توانید به شارژ مجدد انرژی ذهنی و جسمی خود کمک کنید.
ماساژ
ماساژ نقاط مختلف بدن می‌تواند انرژی مسدودشده در عضلات و مفاصل را به گردش در می‌آورد.

«تمام درمان‌های فوق برای غلبه بر مشکل خستگی صبحگاهی در مطب دکتر انصاری صورت می‌گیرد».

تهران- سعادت آباد- میدان کتاب- ابتدای بلوار کوهستان- پلاک ۲۸-طبقه جهارم- طب سوزنی   تلفن: ۲۶۷۶۷۲۰۵-۰۲۱ و ۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.