خدمات ما در طب سوزنی، طب سوزنی، طب سوزنی

درمان ناباروری با طب سوزنی

شایع ترین دلیل ناباروری در زنان اختلال در تخمک گذاری است؛ بدین صورت که آزاد شدن تخمک بالغ از تخمدان انجام نمی شود و دلیل این امر نیز در اغلب موارد عدم تعادل هورمونی است. به عنوان مثال، در صورت کمبود هورمون پروژسترون، جنین قادر به لانه گزینی در رحم نیست. همچنین، مقادیر بالای پرولاکتین- هورمونی که تولید شیر را تحریک می کند- می‌تواند مانع تخمک گذاری شود. در برخی موارد اسپاسم لوله ای رحمی که یک امر فیزیولوژیک است مانع رسیدن جنین به رحم شده و باعث ناباروری می گردد. همچنین استرس و انواع فشارهای هیجانی منفی در دنیای امروز عاملی بسیار تاثیرگذار در بروز ناباروری است. پرکاری و کم کاری تیروئید، هر دو می تواند منجر به ناباروی در خانم ها شود. ۳۰ درصد از ناباروری ها مربوط به مردا است که دلیل آن تحرک کم یا تعداد کم اسپرم ها در مردان است.

راهکارهای طب سوزنی برای انواع مشکلات ناباروری

زوج های نابارور علاوه بر اضطراب و احساسات ناخوشایند و ناخواسته ای که با آن روبرو هستند، هزینه های گزافی نیز برای درمان های مرسوم مثل IUI (تلقیح داخل رحمی اسپرم) و IVF (لقاح خارج رحمی یا آزمایشگاهی)، خرید انواع دارو، هزینه مربوط به اهدای تخمک یا اسپرم و مراقبت های بهداشتی مدرن را نیز متحمل شوند. این امر سبب می شود زوج های نابارور به دنبال گزینه هایی با هزینه های کمتر و در مواردی حتی موثرتر از گزینه های درمانی فعلی باشند.
طب سوزنی یکی از روش های درمانی مکمل برای رفع این مشکل است. بر اساس پژوهش های طبی متعدد، طب سوزنی با طب سوزنی با افزایش جریان خون و انرژی به رحم، تنظیم هورمون های تولیدمثلی و کاهش استرس و التهاب باعث افزایش شانس بارداری در زنان نابارور می شود. شانس باروری را در زوجین افزایش می دهد. هدف طب سوزنی در این رابطه تنها باردار شدن نیست، بلکه عدم بروز سقط جنین و به دنیا آوردن نوزادی سالم است.

در تحقیق انجام شده در سال ۲۰۰۲ پژوهشگران تاثیر طب سوزنی در میزان بارداری در زنانی که به دلایل مختلف مشکل بارداری داشتند، بررسی نمودند. یک گروه از بیماران همراه با درمان مرسوم، طب سوزنی نیز دریافت کردند. ۵ هفته پس از درمان، ۴۲ نفر در گروهی که تحت درمان با طب سوزنی بودند، بارداری شدند، حال آنکه در گروه شاهد که طب سوزنی دریافت نمی کردند، تنها ۲۵ نفر باردار شدند. همچنین، مطالعات اخیر نشان داده است در افرادی که قصد انجام IUI دارند و به طور همزمان طب سوزنی نیز انجام می دهند، شانس باروری تا ۶۵/۵% افزایش می یابد.

کاهش استرس فاکتور کلیدی در باروری در زنان و نیز مردان است. در هنگام استرس، هورمون کورتیزول در مغز آزاد می شود و درنتیجه تعادل نوروشیمیایی مغز را بر هم می زند، بدین ترتیب سطح هورمون ها تغییر می کند و باعث برهم خوردن تعادل هیپوفیز می شود؛ غده ای که در چرخه تولیدمثل نقش حیاتی دارد. طب سوزنی با آزاد کردن مواد آرام بخش طبیعی، مانند اندورفین، بتااندورفین و سروتونین در مغز بر روحیه فرد تاثیر گذاشته و با بهبود گردش خون در سرتاسر بدن و اکسیژن رسانی به بافت ها به کاهش این عامل کلیدی در ناباروری زوجین کمک می کند. همچنین باعث افزایش هورمون هایی به نام بتا-اندورفین ها می شود. این هورمون ها موجب تعدیل مقدار هورمون های بسیار مهم در بارداری مثل هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و هورمون جسم زرد (LH) می شود.

طب سوزنی می‌تواند در هر زمانی از پروسه درمان ناباروری شروع شود. فرد می‌تواند قبل از شروع مصرف دارو برای آماده کردن بدن خود و کاهش انواع استرس از طب سوزنی بهره ببرد. می‌تواند در طول درمان برای کمک به اثربخشی درمان و کاهش چشمگیر عوارض جانبی درمان (حالت تهوع، تحریک پذیری و خستگی) و یا در طول دوره های IVF طب سوزنی دریافت کند. انجام طب سوزنی قبل از شروع IVF یا مصرف دارو حتی ممکن است شما را از انجام این درمان ها بی نیاز سازد.

طب سوزنی در صورتی که توسط پزشک متخصص در این زمینه و در نقاط صحیح انجام شود، درمانی بسیار مطمئن، موثر و بدون خطر است.

برای مطالعه نمونه های بالینی درمان ناباروری (به ویژه در خانم هایی که چند بار IVF ناموفق داشته اند) یائسگی زودرس و مشکلات قاعدگی در مطب دکتر انصاری، بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

افزیش ۹ برابری هورمون های ذخیره تخمدان و …

درمان یائسگی زودرس

درمان یائسگی زودرس

درمان یائسگی زودرس

درمان ناباروری

تهران- سعادت آباد- میدان کتاب- ابتدای بلوار کوهستان- پلاک ۲۸-طبقه چهارم- طب سوزنی   تلفن:۲۶۷۶۷۲۰۵-۰۲۱ و ۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.