حجامت، طب سنتی، طب کلاسیک، ویژه از دکتر انصاری

فصد درمانی

مکانیسم فصد درمانی

تعادل یا عدم تعادل ۴ نوع خلط باعث سلامت یا بیماری در انسان می گردد. یکی از راه های احیای تعادل بدن انجام فصد است. در این روش، اخلاط و سموم  از طریق خونگیری از سیاهرگ های بدن خارج  می شوند. انواع مشکلات رحمی از جمله منوراژ (خونریزی زیاد قاعدگی)، آمنوره (فقدان قاعدگی)، ناباروری، ترشحات رحمی و درد لگن از جمله بیماری هایی هستند که فصد در مورد ظان ها بسیار توصیه می شود. التهاب ریه ها، فلج ناگهانی حاصل از خونریزی مغزی (بیقرای و آشفتگی زیاد و تحریک‌پذیری، سردردهای شدید، اختلالات گفتاری)، غلبه‌ی مزاج، پرخونی، و آسم قلبی، درد بواسیر، درد رحم، سوءهاضمه، کمردرد، واریس، خونریزی شدید بینی، فشار خون و برای درمان برخی نازایی‌ها نیز توصیه می شود. همچنین طب سنتی ایرانی بر این باور است که تجمع غیرطبیعی اخلاط عامل اصلی انواع سردرد و سرگیجه بوده و بهترین راه درمان، پاکسازی بدن از اینگونه مواد انجام فصد و حجامت، به ویژه فصد است. انجام فصد در تسکین انواع درد، بهبود عملکرد روده ها، تقویت قوای مغز و غیره بسیار موثر است.

تفاوت حجامت با فصد

خون خارج شده در حجامت از مویرگ ها، اما خونگیری در در فصد از عروق اصلی است. بدین ترتیب، حجامت نواحی سطحی پوست را از پاکسازی می کند، ولی فصدخلاط و سموم را از عمق بدن خارج می کند؛ به همین دلیل انجام آن برای کودکان و سالمندان مناسب نیست (چون میزان خون خارج شده بیشتر است). انجام فصد در مواردی که افراد دچار پرخونی هستند و مواردی که خون کیفیت غیرطبیعی دارد مانند مبتلایان به نقرس توصیه می شود.

انجام فصد برای ساکنان مناطق سردسیر، فردی که دچار تب است و افرادی که از شدت بیماری چهره ای زرد دارند، همچنین در دوران حاملگی و عادت ماهیانه ممنوع است.چرا که ممکن است موجب ضعف نیروی بدن، سستی و رخوت، بی اشتهایی، ضعف معده و کبد و غیره شود.

همچنین افرادی که قبل از عمل فصد استحمام کرده و ضعف معده و کبد دارند یا شدیدا گرسنه هستند یا برعکس پرخوری کرده اند، نباید فصد کنند. ضمن این که بیمار تا ۱۲ ساعت پیش از فصد نباید مقاربت زناشویی داشته باشد؛ چرا که امکان افت فشار خون هنگام عمل فصد وجود دارد.

پس از فصد از پرخوری اجتناب و غذاهایی مانند انواع سوپ و به صورت آهسته مصرف شود و بیمار هنگام استراحت به پشت دراز بکشد، اما به خواب نرود و از خوردن غذاهای شور و دودی اجتناب شود.

 

 

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.