طب سوزنی، لیزرآکوپانکچر

درمان ریزش مو با طب سوزنی و لیزرآکوپانکچر

۵۰ میلیون نفر از مردان و حدود ۳۰ میلیون نفر از زنان در ایالات متحده با مشکل ریزش مو یا آلوپسی مواجه هستند. ریزش مو نشان از وجود بیماری ندارد و معمولا ژنتیکی است، اما مشکلات تیروئید، آنمی، اضطراب و استرس، تغذیه نامناسب، عفونت قارچی پوست سر و آنورکسی می توانند از علل پایه برای ریزش مو هستند.

تقریبا ۵۰ درصد از مردان پس از سن ۵۰ سالگی دچار ریزش مو می شوند. شیمی درمانی و مصرف برخی داروها به طور موقت باعث ریزش مو می شود اما با قطع دارو، موها به حالت اولیه برمی گردند.

در زنان، تغییرات هورمونی پس از زایمان، اختلالات قاعدگی و یائسگی می توند موجب ازک شدن و ریزش موها شود که اثرات روانی قابل توجهی بر آنان دارد.

انواع مختلفی از ریزش مو وجود دارد که اغلب بر اساس اینکه موضعی است یا ناحیه بزرگتری را تحت تاثیر قرار داده و اینکه آیا تکه تکه است یا طاسی کامل طبقه بندی می شود. شایع ترین انواع آن عبارتند از:
آلوپسی آره آتا: این نوع آلوپسی شایع تر نوع ریزش مو است. این بیماری ناشی از اختلالات سیستم خود ایمنی بدن بوده که موجب ریختن موهای سر و یا سایر قسمت های بدن بصورت سکه ای می شود. این ریزش مو ممکن است بصورت خودبه خودی رخ دهد و زمانی که التهاب برطرف شد، مو بطور مجدد رشد کند.
آلوپسی توتالیس (کامل): به ریزش موهای سر به طور کامل گفته می شود
آلوپسی یونورسالیس: در این نوع بیماری، تمام موهای بدن، از جمله ابرو، مژه، ریش، و ناحیه تناسلی می ریزد
نوع دیگری آلوپسی وجود دارد که تنها در مردان در ناحیه ریش دیده می شود.
از دیدگاه طب چینی، علت اصلی ریزش مو معمولاً یکی از موارد ذیل است:
• ژنتیکی
• افزایش هورمون استرس در بدن
• عدم تعادل هورمون ها (استروژن، پروژسترون، تستوسترون و غیره)
• التهاب فولیکول های مو (اغلب با التهاب کل بدن در ارتباط است)
• گردش خون ناکافی یا تولید خون ناکافی
• پاسخ خودایمنی
طب سنتی چینی با استفاده از یک رویکرد کل نگر، از جمله گیاهان دارویی، طب سوزنی و تغذیه و رژیم غذایی آلوپسی را درمان می کند.طب سوزنی روش موثری برای درمان تمام انواع آلوپسی است. طب سوزنی در صورتی که توسط پزشک متخصص انجام شود، به همراه گیاهان دارویی می تواند التهاب را کاهش دهد، سلامت فولیکول ها را بهبود بخشد و رشد موها را تحریک می کند. طب سوزنی جریان خون را بویژه به سمت پوست، تقویت می کند. با افزایش جریان خون، میزان مواد مغذی در نواحی مختلف پوست افزایش یافته که به رشد مو کمک می کند. طب سوزنی سیستم نورواندوکرین را تنظیم می کند و سیستم ایمنی را تقویت می کند.
دوره درمانی ریزش مو بسته به شدت و مرحله ریزش مو، بین ۳ تا ۱۲ ماه طول می کشد

 

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.