حجامت و زالو درمانی

موارد منع انجام زالودرمانی

آگاهی از موارد منع انجام زالو درمانی برای پیشگیری از پیامدهای جدی و ناخوشایند ضروری است:

هموفیلی، داروهای ضدانعقاد

هرگونه بیماری هموفیلی مادرزادی یا اکتسابی و داروهای ضدانعقادی، مانند مارکومار،وارفارین،هپارین و …از جمله موارد منع انجام قطعی برای زالودرمانی محسوب می شوند. از بیماران باید درباره داشتن سابقه خونریزی غیرطبیعی سوال نمود. آسپیرین و کلوپیدگرول از جمله داروهای موارد منع انجام زالودرمانی نیستند، اما درصورتیکه بیمار از این داروها مصرف کرده باشد،در اولین جلسه تعداد زالوی کمتری باید برای بیمار انداخته شود و درمورد سابقه بیمار به خونریزی غیرطبیعی سوال شود. درصورت مصرف آسپرین و کلوپیدگرول با هم، در صورتی که از لحاظ پزشکی مشکلی نباشد، مصرف کلوپیدگرول را باید ۵ روز قبل از زالودرمانی متوقف نمود. برای افرادی که از روغن ماهی و یا ترکیبات حاوی جینگو بیلوبا استفاده می کنند، مدت زمان خونریزی پس از زالودرمانی ممکن است بطور قابل توجهی افزایش یابد.

آنمی (کم خونی)

هر گونه درمانی که نیازمند خونگیری باشد در بیمارانی که مبتلا به آنمی یا نارسایی مغز استخوان هستند، ممنوع است (کنترا اندیکاسیون دارد).

گاستریت زخمی شونده و سابقه خونریزی گوارشی

زالو درمانی نباید برای بیماران مبتلا به اولسر پپتیک یا گاستریت زخمی شونده انجام شود، زیرا هیرودین موجود در بزاق زالو، ممکن است خطر خونریزی گوارشی را افزایش دهد.

مراحل حاد بیماری عفونی

تجربه نشان داده استفاده از زالو درمانی در بیمارانی که در مراحل حاد بیماری عفونی هستند، موجب ضعیف شدن بیمار و اختلال در روند بهبود زخم می گردد. در جراحی پلاستیک و ترمیمی که اغلب از زالودرمانی برای بیماران دارای عفونت شدید استفاده می شود، باید همزمان با زالودرمانی، از آنتی بیوتیک ها استفاده نمود.

بیماری شدید اعضا و اختلال سیستم ایمنی بدن

هرگز نباید زالودرمانی را برای بیماران مبتلا به بیماری شدید اعضا و اختلال سیستم ایمنی بدن (شیمی درمانی) استفاده کرد. همچنین، بیماری هایی مانند سیروز کبدی، بیماری های بافت همبند، دیالیز کلیوی، بیماری های سیستم ایمنی بدن و بیماری اندام های خونساز نیز از جمله موارد کنترا اندیکاسیون زالو درمانی هستند. درصورتی که بیمار مبتلا به آنمی و اختلال سیستم ایمنی بدن نباشد و انعقاد خونش نیز طبیعی باشد، می توان زالودرمانی را همزمان با تجویز آنتی بیوتیک انجام داد. برای افراد مبتلا به ویروس HIV انجام زالودرمانی ممنوع می باشد. هرگز نباید هیچ روش درمانی که مستلزم خونگیری باشد را برای بیماران مبتلا به کاشکسی (ضعف و لاغری شدید) بکاربرد. در بیمارانی که از داروهای کورتیکواستروئیدی با دوز کم تا متوسط استفاده می کنند، درصورتی که بیمار سابقه اختلال در روند بهبودی زخم یا تغییرات پوستی ناشی از مصرف داروهای کورتونی نداشته باشد، می توان از زالو درمانی برای آن ها استفاده کرد.

آلرژی (حساسیت) شدید

در بیمارانی که به برخی پروتئین های خاص و مشخص حساسیت دارند، در صورت زالودرمانی احتمال بروز واکنش به پروتئین های موجود در بزاق زالو وجود دارد. در بیمارانی که سابقه آلرژی و واکنش های عمومی شدید دارند، نباید از زالو درمانی استفاده کرد. در صورتی که بیمار آلرژی خفیف داشته باشد، میتوان زالودرمانی را به همراه تجویز آنتی بیوتیک انجام داد.

بارداری

هرگونه روش درمانی که مستلزم خونگیری در دوران بارداری باشد ممنوع است. علاوه بر این، زالودرمانی ممکن است منجر به عوارضی گردد که برطرف کردن آن مستلزم مصرف داروهای شیمیایی باشد.

کلوئیدها

بیمارانی که مستعد تشکیل کلوئید (جای زخم واضح بر روی پوست) هستند، گزش زالو می تواند منجر به ایجاد کلوئید بر روی پوست آنها شود. بنابراین، از بیمار باید در مورد سابقه اسکار یا کلوئید سوال شود.

 

درباره نویسنده

2 دیدگاه در ”موارد منع انجام زالودرمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.