طب سوزنی، لیزرآکوپانکچر

درمان وسواس فکری عملی (OCD) با طب سوزنی

اختلال وسواس فکری و عملی یک اختلال اضطرابی مزمن است که به موجب آن، افکار وسواس گونه، اضطراب آور و آزاردهنده ای در فرد ایجاد می شود و فرد برای رهایی از این اضطراب و جلوگیری از وقوع رویدادهای هولناک، مجبور به انجام کارهای عملی تکراری، کلیشه ای و غیرمنطقی می شود و اگر فرد در برابر انجام این کارها از خود مقاومت نشان دهد، میزان اضطراب و استرس او افزایش می یابد. علائم این بیماری می توانند از حالت خفیف (انجام کارهای تکراری) تا شدید (پارانویا، رفتارهای اعتیاد آور و خود ویرانگر، و خودکشی) بروز کنند. به طور کلی، زنان دو برابر مردان مستعد ابتلا به OCD هستند. برخی از علائم شایع این بیماری عبارتند از:

  • شستن مکرر دست ها در طول روز

  • مرتب کردن و دسته بندی اشیاء با نظم خاص

  • ترس از آلوده شدن در اثر دست دادن به دیگران

  • چک کردن مکرر بعضی از کارها، مثل قفل بودن در یا بسته بودن شیر گاز

  • شمارش و یا تکرار کلمات به طور آرام

  • انجام اعمال مذهبی و دعا بطور افراطی

از جمله عوارض احتمالی این بیماری، تمایل به خودکشی، اعتیاد به مواد مخدر و الکل، عدم توانایی در برقراری ارتباط اجتماعی، افسردگی، کاهش کیفیت زندگی و …

اضطراب ریشۀ اصلی بیماری وسواس است. از دیدگاه طب چینی، عدم تعادل انرژی کلیه ها موجب ایجاد OCD می شود. زمانی که کلیه ها بدرستی کار نکنند، بدن و ذهن مضطرب می شوند. بنابراین، تقویت کلیه ها اولین رویکرد برای درمان این بیماری است (برخی نقاط پرکاربرد KI-3، KI-6،  KI-7). طب سوزنی با افزایش سروتونین در بدن، آرام کردن ذهن و کاهش سطح استرس و اضطراب موجب می شود فرد تمایل کمتری به انجام کارهای اجباری داشته باشد.

 

درباره نویسنده

یک دیدگاه در ”درمان وسواس فکری عملی (OCD) با طب سوزنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.