حجامت و زالو درمانی، خدمات ما در زالو درمانی

زالو درمانی و فواید آن

زالو ها از خانواده ی کرم های حلقوی هستند که به کرم های خاکی شباهت زیادی دارند، ولی از نظر آناتومی بدن بسیار متفاوت میباشند. بدن زالو ها از ۳۴ بخش تشکیل شده است. زالو ها در قسمت ابتدایی و انتهایی بدن خود دارای مکنده های بسیار قوی میباشند، که یکی از آنها دهان و دیگری که در انتهای بدن زالو است، وظیفه چسباندن زالو به بدن طعمه را دارد. زالو از ٢۵٠٠ سال قبل در ھند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا مورد استفاده پزشکی داشته است.

زالوی طبی با نام Hirudo Medicinalis معروف می باشد که اثرات درمانی جالب توجھی دارد. حدود صد ماده دارویی مختلف با زالو درمانی وارد جریان خون انسان می شود که هر کدام در نوع خود تاثیرات بی نظیری را بر بدن انسان می گذارند. زالو از سویی خون آلوده و فاقد O2 را تخلیه می کند و از سوی دیگر بزاق خود را که حاوی ماده ای آنتی کوالاگون (ھیرودین) و بیش از یکصد نوع ماده Bioactive دیگر نیز می باشد، به موضع تزریق می کند.  یعنی دو عمل تصفیه خون و رقیق سازی خون را ھمزمان انجام می دھد و بالطبع این خون سالم سازی شده به کنترل عفونتھا و عملکرد بھتر سلولھای دفاعی خون و سیستم ایمنی و افزایش اکسیژناسیون بافت ھا منجر خواھد شد. زالو امروزه در مهار پرخونی عروق به عنوان مهم‌ترین عارضه جراحی‌های پلاستیک، میکروسکوپی، پیوند اعضا و گرافت‌های پوستی به خوبی عمل می‌کند و مانع احتقان خون، هماتوم، ترومبوز و نکروز عضو یا فلاپ پیوند زده شده، می‌شود. در کشور روسیه درمان با زالو بسیار رواج یافته، به طوری که بیماری‌های مختلف از سردرد و بیماری قلبی و پوستی گرفته تا ضعف قوای جنسی را با زالواندازی معالجه می‌کنند. در مسکو و اوکراین کرم ھای آرایشی جھت رفع چروک صورت ابداع شده است که ماده مؤثره آن از زالو گرفته شده است. به دلیل اثر ضدانعقادی هیرودین بزاق زالو، پس از عمل جراحی آنژیوپلاستی قلب و بطور کلی در بیماری‌های کرونری قلب، زالو درمانی می‌تواند نقش موثری ایفا کند و ریسک جراحی، عوارض جانبی و خطر حملات قلبی را به حداقل کاهش دهد. اثربخشی زالودرمانی در طیف وسیعی از بیماری ها از جمله ام اس، سکته های مغزی، میگرن، سینوزیت، آلزایمر، تقویت حافظه، صرع، وزوز گوش، آسم، زخم کلیه و مثانه، پریودهای دردناک، آرتروز، رماتیسم، نقرس، التهاب مفاصل، اسپاسم عضلات، دیابت، واریس و … تایید شده است.

اثرات معجزه گر زالودرمانی ،  در رفع جوش ها (آکنه) ، لک و چروک اثبات شده و یکی از بهترین داروهای شفاف کننده ی پوست است . زالو علاوه بر اینکه بیماری های پوستی مثل : اگزما ، قارچ ، آلوپسی ها و ….. را درمان می کند، نقش بسیار مهمی در زیبایی پوست دارد ، هر نوع تیرگی در پوست از نظر طب طبیعی و سنتی به دلیل افزایش سودا و صفرای است و یا به عبارت عامیانه تر ناشی از کثیفی خون است ،  زالو درمانی باعث دفع خون کثیف و یا همان سودا می شود ، که این کار بوسیله نقش خونخواری زالو انجام می شود و بزاق زالو با افزایش جریان خون در سطح پوست (بخصوص خون سالم و روشن) که بهترین غذای پوست است ، باعث شفافیت و زیبایی پوست می شود.

آنزیمهای موجود در زالو که موجب این خواص درمانی آن می شوند، عبارتند از:

  • هیرودین Hirudin : شناخته شده ترین آنزیم زالو و مقوی ترین ماده ضد انعقادی موجود میباشد. عمل هیرودین بوسیله عوامل دیگر موجود در زالو تقویت میشود که فعالیتی مشابه گردش خون دارد . این عوامل عبارتند از Antistation  و Hementin

  • بدلین Bdelin: فاکتور ضد تورم است.

  • آپیراز Apyrase: یک فاکتور (آنزیم) قوی ضد تجمع پلاکت میباشد که باعث بهتر شدن جریان خون میشود.

  • اگلین Eglin: یک آنزیم ضد تورم میباشد . آنتی اکسیدان و آنتی رادیکال نیز میباشد.

  • دستا بیلاز Desta bilase: این آنزیم قدرت ضد تجمع پلاکتی بسیار قوی دارد. عملش از بین بردن لخته خون میباشد .

  • هیالورونیداز Hyaluronidase: این ماده به عنوان فاکتور بخشی و به عنوان یک آنتی بیوتیک عمل میکند.

  • لیپازها و استرازها Lipases & Esterases: این مواد خاصیت لیپولیتیک دارند وچربی را آب میکنند.

  • ماده بی حس کننده Anesthetic Agent: که محل گزش دچار درد و سوزش نخواهد شد.

زالودرمانی و حجامت  همه روزه در کلینیک طب سوزنی دکتر انصاری انجام می شود:

۰۲۱-۲۲۳۸۶۵۰۱  و  ۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.