اخبار، خدمات ما در طب سنتی، دیگر، روشهای درمان، طب سنتی

ماساژ درمانی پیشرفته

ماساژ شیوه علمی برای کمک به  درمان بعضی از بیماریهاست که با دستکاری خارجی بافت های نرم انجام میگیرد و شامل تکنیک های فراوانی می باشد. از فوائد ماساژ می توان کمک به درمان درد کمر ، سیاتیک ، دردهای عضلانی ، تسکین دردهای عصبی ، ناراحتیهای قلبی، التحابات تاندونی و … اشاره کرد که در همه این موارد عنصر آرامش نیز به ارمغان می آید.

ماساژ درمانی به عنوان یکی از کمک درمان ها محسوب می شود و به کاهش اضطراب و سیر پیشرفت بیماری ام اس کمک می کند. ماساژ درمانی یکی از قدیمی ترین و آسان ترین روش‌های درمانی است که با تقویت گردش خون، سیستم ایمنی و احساس آرامش بر فشار خون، سیستم گوارشی، پوست و عضلات تاثیر دارد. در آمریکای شمالی و جنوبی پرستاران از ماساژ درمانی مثل روش های درمانی دیگر استفاده می کنند و حتی این روش جزو مواد امتحانی در اخذ مدرکشان محسوب می شود. امروزه ماساژ درمانی برای افراد مسن، نوزادان نارس، بیماران دارای حملات قلبی و مغزی، بچه های فلج جسمی، بازتوانی آسیب ها و … مورد استفاده قرار می گیرد.اثرات سودمند ماساژ طی مطالعاتی در بیماران ام اس نشان داده که افردی که از این روش استفاده کردند به طور قابل ملاحظه ای بلافاصله بعد از جلسات ماساژ شاهد کاهش اضطراب و افسردگی بوده اند و سیر پیشرفت بیماری در آنها کاهش پیدا کرد.

ماساژ

 

ماساژ بافت عمقی چگونه عمل می کند؟

وقتی که تنش یا آسیب مزمنی در عضلات وجود دارد معمولا در عضلات ، تاندون ها و لیگامانها چسبندگی(سفتی بافت) به وجود خواهد آمد و این چسبندگی ها باعث درد و التهاب شده و دامنه حرکتی عضلات و اندام ها را کاهش می دهد.ماساژ بافت عمقی این چسبندگی ها را از بین می برد، درد را برطرف کرده و دامنه حرکتی را به حالت طبیعی بر   می گرداند. برای انجام این کار، ماساژ درمانگر اغلب از فشار مستقیم یا فریکشن در طول برآمدگی ها و نقاط سفت عضلات استفاده می کند.

فوائد ماساژ بافت عمقی

بر خلاف شیوه های دیگر ماساژ که به دنبال ریلکسیشن و آرام سازی افراد می باشند ،ماساژ بافت عمقی معمولا روی مشکلات ویژه ای مانند  : دردهای مزمن، کاهش دامنه حرکتی، بازتوانی آسیب ها(مانند :سقوط و آسیب های ورزشی) مشکلات قامتی، التهاب فیبرومیالژیا تنش و گرفتگی های عضلانی تمرکز دارد. طبق نظر سنجی که در سال ۲۰۰۵ در مجله ی ماساژ در ایالت متحده آمریکا به عمل آمد، ماساژ بافت عمقی بهترین سبک ماساژ در برطرف کردن دردهای فیبرومیالژیا شناخته شد. مردم همچنین به افزایش دامنه حرکتی بافت ها و اندام ها بعد از ماساژ بافت عمقی اشاره کردند.

 

کدام بیماریها توسط ماساژ درمانی بهبود می یابند

۱-     بیماری های سیستم حرکتی( عضلات و مفاصل) و عوارض آن ها:

الف: مهره های گردنی ( عوارض سردردها و دردهای شانه)

اغلب اتفاق می افتد که عارضه سردرد، سرگیجه، لقوه سر، انقباضات گردنی، زکام، احساس سنگینی سر، ضعف بینایی، انسداد بینی، کجی مادرزادی گردن، وزوز گوشها و دردهای شانه، خواب رفتگی و مورمور شدن دستها  به علت اختلالات و مشکلات مهره های گردنی باشد. ممکن است که دردهای شانه نیز به دلیل انقباضات عضلات اطراف شانه، عضله ذوزنقه و عضلات پشتی بروز کند. ماساژ درمانی می تواند کمک به رفع تمامی این عوارض کند و علت اصلی بروز آن ها را برطرف نماید.

ب: بیماری های ناحیه کمر

افراد بسیاری از بیماری ها و دردهای ناحیه کمر ( لومبال ) رنج می برند. در واقع بسیاری از بیماری های ناشی از مشکلات عضلانی، استخوانی، مفصلی، عصبی و ارگانهای داخلی می توانند خود مسبب دردهای ناحیه کمر گردند. همچنین عدم تعادل در انتقال وزن ، یا انتقال بیش از حد وزن به ناحیه کمر، یا حرکات ناگهانی می تواند دلیلی بر این عارضه باشد.  انقباضات و خشکی عضلات و بافتهای هم بند آن، که به دلیل تغییرات استخوانی ناشی از جابجایی وانحراف لگن خاصره است، عارضه کلینکی دردهای کمر را بدنبال دارد. در طول درمان این دردها به کمک ماساژ درمانی ، می بایست عضلات منقبض شده را نرم کرد، خشکی بافتهای همبند، رباطها و تاندونها را برطرف کرده و بویژه انحراف و جابجایی لگن خاصره را اصلاح کرد.

طول درمان ممکن است ۱۰ تا ۲۰ جلسه باشد. ولی در مورد پاره ای از بیماران ممکن است به زمان بسیار بیشتری نیاز باشد. میزان جلسات و سرعت درمان در واقع تابعی است از وضعیت بدن بیمار و مدت بیماری. هر چه انعطاف بدن و زمان بیماری کوتاهتر باشد، سرعت درمان بیشتر است و به جلسات درمانی کمتری نیاز خواهد بود.

پ- دردهای عصبی، مفصل ران ( هیپ ) و مفصل زانو

عارضه هایی که در این گروه بدان اشاره خواهد شد، عبارتند از دردهای سیاتیک، دردهای عصب رانی، دردهای مفصل هیپ ، مفصل زانو و ورم عضلات ساق پا. دردهای سیاتیکی یکی از شایعترین دردهاست که راه رفتن را برای فرد مبتلا دشوار می کند.

درد و استسقاء بطنی مفصل زانو نیز، نه از انقباض عادی عضلات، بلکه از انحراف لگن خاصره نشـأت می گیرد. اگر انقباضات عضلانی و بافتهای همبند آن در اطراف مفصل زانو متمرکز گردند، دردهای مفصل زانو بروز می کند و با کاهش فاصله مفصلی و خشکی آن آرتروز نیز حادث می گردد. برای درمان موثر این درد، می بایست بخوبی کلیه انقباضات این ناحیه را برطرف کرد. در مورد بیماران چاق و سنگین وزن، که سریعتر به آرتروز زانو دچار می شوند،  طول درمان بیشتر است.

 

۲- بیماری های عروق و قلب

ازدیاد چربی در خون، افزایش ضربان قلب ( وعوارض بعدی آن) ، سکته قلبی، کم کاری تیروئید، تهوع، واریس های وریدی، خون مردگی، تنگی نفس، گرفتگی صدا، نبض نامنظم،  هجوم خون به مغز، آنژین صدری، بیماری های دریچه ای قلب، ترومبوزهای مغز، فشار خون بالا یا پایین، ازدیاد ضربان قلب، طپش قلب،  ورم دست و پا، چهره و پلک و ران.

۳- بیماری های تنفسی:

احساس فشار و گرفتگی سینه، حساسیت به سرما، مشکلات حلق، احساس خفگی، دشواری تنفس، آسم، آلرژی، زکام، خلط، سرفه و…

۴- بیماری های گوارشی:

نفخ شکم، احساس تنگی در مری، کاهش یا فقدان اشتها، دشواری بلع، عدم ثبات در وزن، استفراغ، سوزش در معده و مری، آروغ، دیابت، آپاندیسیت مزمن، التهاب صفراوی، قلنج روده ای، چاقی، یبوست، اسهال، مدفوع خونی، پرخوری، التهاب لوزالمعده، مشکلات کبدی، ناراحتی های معده، زخم اثنی عشر.

۵- بیماری های دستگاه جنسی و ادراری:

بی نظمی های قاعدگی، سنگ های کلیوی، ناتوانی جنسی، شب ادراری، بی نظمی های یائسه گی، التهاب مثانه، پاره ای از نازایی ها، تکرر ادرار، پر ادراری، حبس البول، بی اختیاری ادراری، بواسیر، اندوتریت ( التهاب مخاط رحم)، التهاب مهبل.

۶- بیماری های دستگاه عصبی خود مختار:

کاهش بینایی، سکسکه، چشم های تابه تا، حبس عرق ریزی، دهان خشک، گاز شکم و روده، سردردهای میگرنی، عرق کردن زیاد، سنگینی سر، عرق کردن در بستر، رنگ پریدگی و صرع.

۷- بیماری های پوستی:

بی نظمی های حواس پنجگانه، پوست حساس یا خشن، کچلی، پیوره، ناخن قاشقی، پینه و میخچه،  سفیدی مو، خارش، پیگمان های سیاه، پوستی که مواد آرایشی را نمی پذیرد، ، پلک های مضاعف، چین و چروک.

 

– بیماری های کودکان:

استفراغ( شیر)، گریه های شبانه، حساسیت زیاد به سرما، کاهش اشتها، عقب افتادگی رشدی، یبوست، اسهال، گرایش به تب بالا، ، سرفه، دررفتگی های زود به زود مفاصل، چاقی، سردرد، عرق کردن در بستر، آسم، اشتهای نامنظم، دردهای  شکم، لکنت، گرفتگی دماغ و تشنج.

۹- سایر بیماری ها و عارضه ها:

الف- عوارض عمومی:

خستگی عمومی، کوفتگی، حساسیت و تحریک پذیری، بی حسی و بی میلی، بی قراری ، کسالت صبحگاهی، کسر خواب، پریشان خیالی و حواس پرتی، فراموشکاری، پاره ای از اختلالات روانی، بدبینی، ترس ، اختلال در خواب، تشویش و عدم اعتماد به نفس، روماتیسم، تشنج، بی خوابی، کم خونی، رنگ پریدگی، خمیدگی ستون فقرات ( اسکلیوز و کیفوز ).

ب- عوارض حسی:

تصلب عمومی بافتها، سختی و لرزش عضلات، لکنت زبان، احساس ضعف در هنگام راه رفتن، دویدن، ایستادن و نشستن، مشکلات بینایی، کم سویی چشم، احساس درد در زانو و استخوانهای لگن، سیاتیک، درد عصب سه قلو، درد عصب فوقانی دست، مورمور و خواب رفتگی دستها و انگشتان، درد عصبی در ناحیهُ پشت سر، درد عصبی بین دنده ای، سستی گردن و شانه ها، شانه های خشک و دردناک، احساس درد در مفاصل وانتهای انگشتان، التهاب در غلاف تاندون، دردهای مزمن ناحیهُ پشت، شانه ها و آرنج، رگ به رگ شدن قوزک پاها، احساس صدای زنگ در گوش، فلج ناشی از ضایعه عصبی در یک طرف بدن، گرفتگی در یکی از دستها، انگشتان، بازوان، اندام زیرین، سر، دهان، لب، آب آوردن زانو.

پ- خستگی و بی حوصلگی عمومی

عوارض اصلی و عمومی این بیماری عبارتند از: ضعف عمومی بدن، خستگی سریع و زود هنگام، کم تحرکی بدن، بی حوصلگی و عدم صبوری، کم خوابی و غیره.

استراحت کامل کردن در چنین مواقعی، بسیار مفید است، ولی با زندگی مدرن و پر تحرک امروزی، تقریبا” این امر ممکن نیست. اگر فردی پس از خوابیدن، احساس خستگی نکند انسانی است سالم، ولی چنانچه هنوز احساس خستگی داشته باشد، در آن صورت می بایست به فکر چاره ای باشد. ماساژ درمانی، بهترین روش برای درمان این عوارض است.

سایر اثرات مفید ماساژ درمانی

ماساژ درمانی آثار کمک درمانی و پیشگیرانه دیگری را به دنبال دارد که در اینجا به ذکر گوشه ای از آنها می پردازیم :

۱-برای کمک به درمان بیماری ها با این روش، ضرورتی برای بستری شدن در بیمارستان وجود ندارد.

۲-این روش کمک درمانی، خستگی را از بدن خارج می کند.

۳-این روش کمک درمانی، مقاومت بدن را در مقابل سرما خوردگی افزایش می دهد.

۴-این روش کمک درمانی، به عنوان یک روش پیشگیر، مقاومت بدن را در مقابل بیماری های گوناگون افزایش می دهد.

۵-این روش کمک درمانی، قد انسان را بلندتر می کند. چون نرمش عضلات، اصلاح مفاصل و استخوان بندی بدن، اعوجاجات بدن را برطرف کرده و از کاهش فواصل بین مفصلی جلوگیری کرده و با رساندن خون کافی به تمامی استخوانها به رشد آنها بخصوص نزد کودکان و نوجوانان کمک شایانی می کند.

۶-این روش کمک درمانی،  صورت و پوست بدن را زیباتر می کند و عضلات را محکمتر می کند.

۷-این روش کمک درمانی، نیروی جنسی را تقویت می کند.

۸-این روش کمک درمانی،  انعطاف بدن را بیشتر کرده و توانایی حرکت وگردش مفاصل را افزایش می دهد.

۹- این روش کمک درمانی،  انرژی حیاتی بدن را افزایش داده و فرد را فعالتر و شادابتر می کند. بدن سالم، عقل سالم را به دنبال دارد. چرا که سلامت بدنی ، آرامش، نشاط ، امید به زندگی، اعتماد به نفس و خوش بینی را به همراه دارد و این خود امکان تفکر سالمتر را فراهم می کند.

ماساژ در کمک به درمان افسردگی مادر و کودک :

محققان پی بردند که جلسات مداوم ماساژ در هفته می تواند به مادران و در جهت کاهش افسردگی کمک شایانی بنماید و باعث ایجاد ارتباط قوی تر بین مادر و فرزند شود.در واقع ماساژ می تواند با تنظیم هورمون های بدن مادر وی را از لحاظ فکری و روحی آرام سازد.تحقیقات نشان داده نوزادانی که در هفته دو بار و به مدت ۱۵ دقیقه ماساژ می گیرند کمتر گریه می کنند و در زمان های بیداری نوزاد بسیار فعال و شاداب می باشد. همچنین این کودکان دارای وزن مناسب در سن خاص خود هستند و از لحاظ هورمونی سطوح نوراپی نفرین، اپی نفرین، کورتیزول بدنشان، بسیار ماساژ توصیه می شود که مادران حتما زمان هایی را برای ماساژ با روغن به نوزاد خود اختصاص دهند و در صورت مشغله کاری از پدران بخواهند که این کار را انجام دهند. ماساژ نوزاد فقط لمس است و کودک متوجه این احساس که چه فردی او را ماساژ می دهد می شود سریعا با پدر و مادر خود ارتباط برقرار می نماید.

 

محقق و تنظیم کننده : ماساژ درمانگر محمد رضا سرلک

 

 

 

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.