اخبار، خدمات ما در طب سنتی، خدمات ما در ماساژ درمانی، طب سنتی

انواع ماساژ درمانی

ابتدا ماساژ درمانی پیشرفته را مطالعه نمایید.

ماساژ به وسیله ی سنگ های داغ

از دیر باز اعتقاد به خواص درمانی و انرژی بخش در خصوص سنگ ها از باورهای مردم همه کشورها بوده است. ماساژ Hot Stone  نوعی از ماساژ کلاسیک است. سنگ های صاف با گرمای ملایم بر روی نقاط کلیدی روی بدن قرار داده می شوند. شخص ماساژ دهنده ممکن است سنگ ها را در دست بگیرد و از آنها برای ماساژ مناطق معینی از بدن استفاده کند. استفاده از سنگهای داغ برای طبابت بر می گردد به زمانهای گذشته. در آن زمان ماساژ دهنده آریزونایی به نام ماری نلسون تکنیک های ماساژ با سنگ های داغ را معرفی کرد و آنرا بنام lastone therapy  نام نهاد. استفاده از سنگ های داغ برای ماساژ خوشایند می باشد.

نلسون کارگاه های آموزشی برای تربیت کردن ماساژورهای بیشتر در lastone  برنامه ریزی کرد. این روش به مرور در spa ها تغییر پیدا کرد و تبدیل به Hot Stone  گردید. از سنگ های صاف و گرم در ماساژ Hot Stone استفاده می گردد.

ماساژ سنگ چگونه عمل می کند؟

سنگ ها معمولا از جنس بازالت هستند. نوعی از سنگ که حاوی آهن است، بنابراین گرما را در خود نگه می دارد. معمولا از سنگ های رودخانه ای استفاده می گردد، چون صاف هستند (به مرور زمان در اثر جریان آب صاف می شوند.)سنگ ها در آب قرار داده می شوند و به وسیله یک هیتر الکتریکی گرما داده می شوند تا به درجه مناسب گرم شوند. سنگ ها ممکن است در نقاط مشخصی بر روی پشت، کف دست و بین انگشتان پا قرار داده شوند. گرما باعث می شود ماهیچه ها شل (ریلکس) و گرم گردند.

ماساژ در آب

شناوری بر روی آب بسیار آرامش بخش است . حتی اگر شما نمی توانید به خوبی شنا کنید ، می توانید از فوایدی که شناوری بر  روی آب برای شما دارد بهره ببرید .برای شناور ماندن روی سطح آب نیاز نیست که خیلی تلاش کنید ؛ تنها کاری که شما انجام می دهید این است که به پشت روی سطح آب دراز کشیده و اجازه بدهید تا آب بدن شما را حرکت دهد .

شناوری در آب تنش ها و استرس های عصبی شما را کاهش می دهد. اثر آرامش بخش آب بر روی بدن و طیف وسیع تری از فواید آب درمانی این امکان را می دهد که در حالی که شما شناور روی آب قرار دارید ، درمانگران با استفاده از ماساژ سلامت جسمانی و تمدد اعصاب را برای شما به ارمغان بیاورند . امروزه روش خاصی به نام (( ماساژدرآب )) در حال توسعه و گسترش است. ماساژ در آب در حالی انجام می شود که فرد به حالت شناور شدن در استخر درمانی قرار می گیرد . برای آرامش بیشتر بدن، آب استخر همیشه در ۹۵ درجه فارنهایت نگهداری می شود. گرمایی که از آب به پوست و عضلات منتقل می شود به آرامش سیستم عصبی و انتقال احساس خوب به بیمار کمک می کند. ماساژ درمانی در آب برای افرادی که از بیماری های عضلانی و همچنین از محدودیتهای حرکت در مفاصل رنج می برند توصیه می شود و همچنین کسانی که بیماری هایی مانند : ورم مفاصل ، التهاب مفاصل و روماتیسم دارند.

همچنین در بیمارانی که جراحات پساز عمل و صدمه به عصب پایدار انجام شده است، این شیوه از ماساژ نقش چشمگیری در بهبودی بیمار را داراست. این نوع ماساژ محبوب و مورد علاقه زنان باردار نیز می باشد. یکی دیگر از فواید این نوع ماساژ برای کسانی میباشد که از بی خوابی و دیگر اختلالات خواب رنج می برند .در ماساژ درمانی در آب، بیمار به صورت شناور و یا غوطه ور در آب قرار دارد . البته گاهی اوقات می تواند پاهای خود را به لبه دیواره برساند و یا در حالتی می تواند شروع به دست و پا زدن نماید . البته لازم به ذکر است که در تمام مراحل بدن بیمار توسط ماسور پشتیبانی می شود و در کنترل او قرار دارد.

دو نوع اصلی ماساژ در آب که درمانگرها از آن استفاده می نمایند watsu و  Jahara هستند. Watsu از سبک ماساژ shiatsu  الهام گرفته است، و بدین صورت انجام می شود که با استفاده از کشش و فشار فعال بر روی نقاط خاصی از بدن جریان انرژی را در سرتاسر بدن منتشر می نماید. از آنجایی که آب طیف وسیع تری را برای حرکات بدن فراهم  می کند باعث بهبودانعطاف پذیری می شود در حالی که اگر این عمل خارج از آب انجام شود بسیاردردناک تر خواهد بود (حرکات کششی). فرم دوم از ماساژ به طور معمول استفاده از ماساژ Jahara است. تکنیک های ماساژ Jahara به گونه ایی طراحی شده است به ثبات ستون مهره ها کمک می کند. ساختمان عضلات بدن و هم ترازی ستون فقرات به خوبی در ماساژ Jahara مورد توجه قرار گرفته است. ماساژ درمانی در آب نه تنها برای آرامش بلکه برای شفا نیز فوق العاده است.

 

محقق و تنظیم کننده: ماساژ درمانگر محمدرضا سرلک

 

 

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.