دیگر

کاربردهای نقاط طب سوزنی معده از کتاب جیوانی مترجم: دکتر عباس انصاری

کانال معده

مسیر کانال اصلی:

کانال معده از بخش جانبی پره بینی[۱] (در LI-20) شروع می شود, در امتداد بینی بالا رفته و به کانال مثانه در BL-1  می پیوندد. سپس وارد لثه های بالایی می شود. کانال مذکور سپس اطراف لب ها انحنا پیدا کرده و با رگ هدایت کننده[۲] یا در Ren-24  پیوند می یابد, سپس در امتداد فک پایین حرکت کرده و در جلوی گوش بالا می رود تا به پیشانی برسد. از نقطه ST-5  یک انشعاب به سمت گلو و حفره بالای ترقوه پایین می رود. سپس از میان دیافراگم عبور کرده و وارد معده و طحال می شود. یک انشعاب از حفره بالای ترقوه, کانال سطحی [۳] را تا پایین به سمت پستان[۴]  و شکم دنبال می کند تا از  ST-30 عبور کند.

شاخه دیگری از معده با نقطه ST-30 اتصال می یابد, سپس از این نقطه کانال سطحی را دنبال می کند تا در امتداد طرف داخلی قسمت فوقانی ساق پا [۵]و لبه داخلی تیبیا[۶] ( درشت نی ) حرکت کرده و در انگشت دوم پا پایان یابد.. یک انشعاب از ST-42  با کانال طحال اتصال می یابد.

مسیر کانال اتصال دهنده :

کانال اتصال دهنده در ST-40  شروع می شود و با کانال طحال اتصال می یابد. انشعاب دیگر در امتداد لبه داخلی تیبیا به سمت بالا به سمت ران و شکم تا نوک سر , جایی که با دیگر کانال یانگ همگرا می شود, حرکت می کند. یک انشعاب از گردن جدا شده و به سمت گلو می رود.

 جهت مشاهده ادامه مطالب روی لینک زیر کلیک نمایید:

کانال معده از کتاب اصول و مبانی طب چینی نوشته جیووانی، مترجم دکتر عباس انصاری

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.